Pierwsze kroki
Poznaj podstawy swojego systemu
21 09 17 - 20:42Pierwsze kroki z systemem...
Najpierw system prosi o zalogowanie, należy podać nazwę użytkownika podanego przy instalacji (w moim przypadku to norbi), potem poprosi o hasło (u mnie 1234). I mamy to co poniżej:

Ponieważ ja wcześniej już raz się zalogowałem to system podaje informacje o wcześniejszym logowaniu na urządzeniu tt1 - konsola fizyczna o numerze 1. Ty przy pierwszym logowaniu zobaczysz napewno poniższy tekst:
[nazwausera@localhost ~]$ - to standardowy tekst powitalny po zalogowaniu. Co on oznacza ?
nazwa usera - nazwa konta zalogowanego użytkownika, u mnie to norbi;
@ - znak separatora pomiędzy nazwą użytkownika i nazwą hosta (komputera);
localhost - nazwa hosta (komputera);
~ - znak symbolizujący katalog domowy użytkownika (tzw. tylda);
$ - znak zachęty dla użytkownika, standardowego użytkownika
(czyli nie tzw. root`a).
W celu komunikacji z systemem Linux niezbędne jest poznanie komend. Ponieważ ich ilośc jest naprawdę znaczna system wychodzi nam na przeciw, potrafi sam sugerować ich nazwę. Wystarczy podać pierwszą literę komendy, a następnie 2x naciskąc klawisz TAB. Spróbuj sam, poniżej wynik naciśnięcia m,TAB,TAB:

Na początku taka ilość możliwości potrafi zniechęcić i przytłoczyć, co w efekcie zniechęca większość początkujących, jeżeli jeszcze dodam, że każda z komend posiada dziesiątki opcji i argumentów to już w ogóle można mieć dosyć. To nie jest żaden zimny prysznic, poprostu tak jest i koniec. Trzeba mieć wielką głowę, aby to spamiętać ???
Na szczęście nie. Linux posiada jedną z najlepszych dokumentacji do swojego systemu. Wszystko co muszisz wiedzieć jest bardzo dobrze opisane. Kluczowa komenda to:
man nazwa_polecenia.
Na jej podstawie poznasz zastosowanie każdej komendy oraz możliwe funkcje. Alternatywą jest
nazwa_polecenia --help
Kolejna dobra wiadomość to fakt iż w praktyce niezbędne jest poznanie kilku ważniejszych komend, reszty uczysz się w miarę jak z nich korzystasz. To tak jak z prawem jazdy, wystarczy zdać egzamin i możesz jeździć po całej polsce, nie musisz znać wszystkich ulic, bo znasz przepisy ruchu drogowego. Nie znam osoby, która na pamięć zna wszystkie komendy. Zapewne nikt nie zna. To pierwsza ważna tajemnica Linuksa, z czasem poznasz kolejne. A teraz podstawowy alfabet rozmowy z linuksem.
Wpisujemy tylko tekst pogrubiony, a więc:
uname -a - pora by Linuks się przedstawił, podaje nazwę systemu;
whoami - podaje nazwę zalogowanego użytkownika;
id - parametry użytkownika z UID, GID (identyfikator użytkownika, identyfikator grupy użytkownika);
passwd - zmiana hasła użytkownika;
su - od "switch user", pozwala na przelogowanie się na innego usera;
w - pokazuje zalogowane osoby na komputerze;
logout - wyloguje użytkownika z konsoli.
Na wstępie to tyle, resztę poznasz wraz z funkcjami systemu. Proponuję samodzielnie wpisać każdą z nich, potem wyświetlić manual do każdego z nich, ćwiczenia są kluczem do zapamiętania.
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną rzecz, sporo osób na początku popełnia błedy w poleceniach tj. błędna nazwa, niewłaściwa składnia. Można się przed nimi przestrzec próbując sobie zaszczepić stosowanie klawisza TAB, który uzupełnia wpisany ciąg znaków. Im wcześniej nauczysz się stosować klawisz TAB, tym szybciej opanujesz terminal.